Zapraszamy do zapoznani się z ABC osoby z niepełnosprawnością.
Komunikat 📢
Nabór wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON
Od stycznia 2024 roku możliwe jest składanie wniosków on-line o dofinansowanie ze środków PFRON uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz wniosków na likwidację barier technicznych, architektonicznych i barier w komunikowaniu się.
Wnioski należy składać w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) – platformie internetowej przygotowanej przez PFRON.
SOW to nowoczesna platforma, za pomocą której osoby z niepełnosprawnościami mogą elektronicznie składać wnioski o wsparcie finansowane przez PFRON.
Wdrożone rozwiązania pozwalają, aby cały proces związany z dofinansowaniami był realizowany elektronicznie.
Dzięki systemowi SOW składanie wniosków o środki PFRON możliwe jest bez wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, dając istotną przewagę nad tradycyjną formą papierową, która wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie.
W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do korzystania z portalu edukacyjno-informacyjnego, platformy e-learningowej oraz kontaktu z Infolinią SOW pod numerem: 800 889 777 czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.
Jednocześnie informujemy, że wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON można również składać w formie papierowej.
Wniosek oraz załączniki dostępne są do pobrania w systemie oraz na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Więcej informacji
Zespół Obsługi Dofinansowań dla Osób z Niepełnosprawnością
Pełnomocnik Dyrektora do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Plac Niepodległości 1 , 22-100 Chełm (wejście od zachodniego parkingu – pokój 377) 82 549 70 91, 82 564 38 55
Komunikat 📢
- Od 1 lipca 2023 r. Minister Zdrowia odwołał stan zagrożenia epidemicznego w Polsce.
- W dniu 6 sierpnia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które:
- Do dnia 5 sierpnia 2023 r. orzeczenia wydane przez zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności4, będą przedłużane na podstawie art. 15h ustawy z dnia 2 marca 2020 r. – tzw. „Tarczy antykryzysowej”. Od dnia 6 sierpnia 2023 r. obowiązują określone, graniczne daty ważności tych orzeczeń. Orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które tracą ważność do dnia 5 sierpnia 2023 r.
- Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, którego okres ważności upłynął:
- do 31 grudnia 2020 r. – zachowuje ważność do 31 grudnia 2023 r.,
- w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. – zachowuje ważność do 31 marca 2024 r.,
- w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 5 sierpnia 2023 r. – zachowuje ważność do 30 września 2024 r.
Orzeczenia te będą jednak ważne nie dłużej niż do dnia wydania nowego, ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności !!!
- Orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które tracą ważność po 5 sierpnia 2023 r.:
Orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, którego okres ważności upłynie 6 sierpnia 2023 r. lub później, nie będzie podlegać przedłużeniu. Ich okres ważności skończy się w terminie określonym w Państwa orzeczeniu.
- Orzeczenia ZUS
- Gdzie szukać więcej informacji
Komunikat 📢
Program PFRON Samodzielność-Aktywność – Mobilność
„Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”
Miło nam poinformować, iż Miasto Chełm mając na uwadze potrzebę wzmocnienia oraz usprawniania współpracy na rzecz realizacji praw osób niepełnosprawnych i ich integracji społecznej oraz szczególną rolę miasta w świadczeniu i wspieraniu usług dla osób niepełnosprawnych, m.in. w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej – przystąpiło do Programu pn. „Samodzielność-Aktywność – Mobilność!” realizowanego przez PFRON.
Program realizowany jest na dwóch płaszczyznach:
- „Mieszkanie dla absolwenta”
- „Dostępne mieszkanie”.
Realizatorem przedmiotowych programów dla niepełnosprawnych mieszkańców miasta jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie.
Wnioski o dofinansowanie będą rejestrowane wyłącznie przez Internet w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW), bez straty czasu Wnioskodawców, wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier.
Link do Systemu Obsługi Wsparcia (SOW).
Wszystkie osoby niepełnosprawne gorąco zachęcamy do założenia Profilu Zaufanego na platformie ePUAP.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie prosimy o kontakt:
Zespół Obsługi Dofinansowań dla Osób z Niepełnosprawnością
Pełnomocnik Dyrektora do Spraw Osób Niepełnosprawnych
Plac Niepodległości 1, 22-100 Chełm
(wejście od zachodniego parkingu – pokój 377)
tel: 82 549 70 91, 82 564 38 55
Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczące ww. programów:
MIESZKANIE DLA ABSOLWENTA
Mieszkanie dla absolwenta ma na celu wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie samodzielnego mieszkania spełniającego indywidualne kryterium dostępności dla beneficjenta.
Program realizowany będzie w latach 2022-2026.
Dokumenty programowe dostępne na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Beneficjenci
Osoba z niepełnosprawnością, spełniająca warunki:
- posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu, także w stopniu umiarkowanym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu również na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- posiada status absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) lub szkoły wyższej, uzyskany w okresie 36 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku;
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- złoży oświadczenie o braku możliwości zamieszkania w miejscowości realizowania aktywności zawodowej;
- złoży oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o podjętym zatrudnieniu.
Formy dofinansowania
- Dofinansowanie jest udzielane maksymalnie na okres 36 miesięcy.
- Dofinansowanie ma charakter degresywny i wynosi:
- od 1 do 12 miesiąca – 100% kosztów najmu, nie więcej jednak niż 100% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
- od 13 do 24 miesiąca – 70% kosztów najmu, nie więcej jednak niż 70% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
- od 25 do 36 miesiąca – 40% kosztów najmu, nie więcej jednak niż 40% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Warunki dofinansowania
- Dofinansowanie dotyczy wszystkich kosztów wymienionych w umowie najmu ponoszonych przez beneficjenta.
- Maksymalna wysokość dofinansowania miesięcznego kosztu wynajęcia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego spełniającego indywidualne kryterium dostępności dla beneficjenta zależy od:
- lokalizacji przedmiotu dofinansowania, w trzech poziomach zróżnicowania:
– miasto wojewódzkie,
– gminy sąsiadujące bezpośrednio z miastem wojewódzkim,
-pozostałe gminy w danym województwie;
- aktualnej wartości średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującej na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał;
- sposobu poruszania się beneficjenta (zróżnicowanie dla osób poruszających się przy pomocy wózka inwalidzkiego oraz pozostałych osób):
– dla osoby poruszającej się przy pomocy wózka inwalidzkiego – 38% wartości określonej aktualną wartością średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującej na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłaszaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał;
– dla osoby poruszającej się bez pomocy wózka inwalidzkiego – 28% wartości określonej aktualną wartością średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującą na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłaszaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał.
DOSTĘPNE MIESZKANIE
Dostępne mieszkanie, którego celem jest wzrost niezależności osób niepełnosprawnych oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie mieszkania wolnego od barier architektonicznych, jako podstawy samodzielnego realizowania planów zawodowych i społecznych.
Program realizowany będzie w latach 2022-2025.
Dokumenty programowe dostępne na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Beneficjenci
- Osoba z niepełnosprawnością, spełniająca warunki:
- posiada orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka;
- złoży oświadczenie, wraz z dokumentacją fotograficzną, o barierach architektonicznych w mieszkaniu i/lub w budynku, uniemożliwiających samodzielne wyjście na zewnątrz na poziom zero;
- złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
- w momencie składania wniosku nie ukończyła 65 roku życia.
- W przypadku, gdy wniosek dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny. W takim przypadku do wniosku dołącza się:
- oświadczenie o zamieszkiwaniu w lokalu wspólnie osoby z niepełnosprawnością oraz opiekuna prawnego;
- orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka.
Formy i warunki udzielenia dofinansowania
Dofinansowanie dotyczy dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych, znajdującego się w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku, aż do poziomu zero przed budynkiem.
Wysokość dofinansowania stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, nie może być jednak większa niż równowartość iloczynu 15 m2i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał, w którym nabywane jest mieszkanie, obowiązującej dla lokalizacji mieszkania nabywanego.
Warunkiem rozliczenia przyznanych środków finansowych jest:
- udokumentowanie różnicy, o której mowa w ust. 2, poprzez przedstawienie umowy sprzedaży mieszkania niedostępnego oraz umowy zakupu mieszkania bez barier architektonicznych lub umowy zamiany tych mieszkań;
- złożenie oświadczenia, iż mieszkanie uzyskane w wyniku transakcji, o której mowa w pkt 1, spełnia kryterium braku barier architektonicznych dla beneficjenta.
Komunikat 📢
PILOTAŻOWY PROGRAM „AKTYWNY SAMORZĄD”/01.09.2021)
Nabór wniosków na realizację pilotażowego programu „Aktywny samorząd” Moduł II rok akademicki 2021/2022
Szanowni Państwo,
od dnia 1 września br. Osoby z niepełnosprawnością z terenu Miasta Chełm mogą wnioskować o pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym w ramach programu „Aktywny samorząd”. Jego realizacją zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie. Program ma na celu wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym oraz w dostępie do edukacji.
Osoby niepełnosprawne zainteresowane pomocą finansową w ramach Programu “Aktywny samorząd” – mogą składać wnioski ELEKTRONICZNIE lub W FORMIE PAPIEROWEJ.
W formie elektronicznej wnioski można składać przez System Obsługi Wsparcia, dostępny pod adresem https://sow.pfron.org.pl/ – zachęcamy do korzystania z tej formy, możecie Państwo złożyć wniosek nie wychodząc z domu !
Nabór obejmuje wnioski o dofinansowanie lub refundację kosztów opłaty za czesne oraz dodatku na pokrycie kosztów kształcenia dla semestru roku akademickiego 2021/2022 oraz refundację kosztów opłaty za czesne w semestrze roku akademickiego 2021/2022
Termin zakończenia przyjmowania wniosków wypada:
- dnia 10 października 2021 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2021/2022).
Druki wniosków oraz wymaganych załączników są dostępne do pobrania na stronie MOPR w Chełmie – Pilotażowy program „Aktywny samorząd”
Składanie wniosków elektronicznie:
za pomocą Systemu Obsługi Wsparcia dostępnego pod adresem: sow.pfron.org.pl
Infolinia Systemu Obsługi Wsparcia 800 889 777 (połączenie bezpłatne). Zapraszamy do korzystania z infolinii w dni robocze, w godzinach 9.00-17.00
Zachęcamy także do zapoznania się z filmową instrukcją, jak założyć profil zaufany?
Składanie wniosków w formie papierowej:
– za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres:
MOPR w Chełmie
- Kolejowa 8 lub Plac Niepodległości 1 pokój 377
22-100 Chełm
– osobiście:
Zespół Obsługi Dofinansowań dla Osób z Niepełnosprawnością
Pełnomocnik Dyrektora do Spraw Osób Niepełnosprawnych
ul. Plac Niepodległości 1, 22-100 Chełm (wejście od zachodniego parkingu – pokój 377) w dni robocze w godzinach 07:30-15.30 lub do udostępnionej urny.
Więcej informacji:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie
Zespół Obsługi Dofinansowań dla Osób z Niepełnosprawnością
Pełnomocnik Dyrektora do Spraw Osób Niepełnosprawnych
ul. Plac Niepodległości 1 , 22-100 Chełm (wejście od zachodniego parkingu – pokój 377) tel: 82 549 70 91 lub tel: 82 564 38 55
Komunikat 📢
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że PFRON wznowił realizację Modułu I i II programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym
w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.
Komunikat 📢
Czasowe zaprzestanie organizowania turnusów rehabilitacyjnych, ustanowienie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
§ 14. [Czasowe zaprzestanie organizowania turnusów rehabilitacyjnych] Do dnia 5 czerwca 2021 r. ustanawia się czasowe zaprzestanie wykonywania działalności polegającej na organizowaniu turnusu rehabilitacyjnego, o którym mowa w art. 10c ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573).
Komunikat 📢
Program “Aktywny samorząd” w 2021 roku. Termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie.
Czytaj więcej
Komunikat 📢
Zarząd Funduszu PFRON przyjął dokument pn. Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2021 roku, umożliwiający kontynuowanie programu. https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/aktywny-samorzad-w-2021-roku-1/
Termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie
Wnioski o dofinansowanie można składać w formie elektronicznej w systemie SOW https://sow.pfron.org.pl/
Przypominamy i zachęcamy – możecie Państwo złożyć wniosek nie wychodząc z domu !
Termin zakończenia przyjmowania wniosków wypada dnia 31 sierpnia 2021 r.
Komunikat 📢
Od 1 stycznia wnioski o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego oraz przedmiotów ortopedycznych można będzie składać elektronicznie
Uprzejmie informujemy, iż w 2021r. osoby, które posiadają podpis elektroniczny lub Profil Zaufany na platformie ePUAP będą miały możliwość złożenia w formie elektronicznej, w systemie przygotowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON, https://sow.pfron.org.pl wniosków o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych oraz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. Dzięki temu wnioski można będzie składać również w dni wolne od pracy oraz po godzinach pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie. Do wniosków przygotowanych przez zespół SOW zostaną dołączone wykazy załączników.
Wnioski na turnusy i przedmioty ortopedyczne można również składać w wersji papierowej wraz z wymienionymi w nich załącznikami. Obowiązujące formularze dostępne będą na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie w zakładce “Pomoc dla niepełnosprawnych”.
Komunikat 📢
Czasowe zawieszenie działalności, w terminie od dnia 16 listopada 2020 r. do dnia 30 listopada 2020 r., w:
- a) placówkach wsparcia dziennego, b) dziennych domach „Senior+”, klubach „Senior+”, ośrodkach wsparcia oraz innych placówkach wsparcia dziennego przeznaczonych dla osób powyżej 60 roku życia, c) środowiskowych domach samopomocy, d) warsztatach terapii zajęciowej (zgodnie z art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych).
Komunikat 📢
W związku z §15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1758, z późn. zm.), zgodnie z którym do odwołania warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego, o którym mowa w art. 10c ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426, z późn. zm.), jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
📢Schemat zlecania badania w kierunku COVID-19 dla uczestników turnusów rehabilitacyjnych 📢Zlecenie badania w kierunku COVID-19 dla uczestników rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego
Test należy zrobić nie wcześniej niż na 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uczestnika turnusu, przesyła listę osób mających uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym i ich opiekunów do PSSE. PSSE wystawia w EWP zlecenie na wykonanie testu dla uczestnika turnusu, a także jego opiekuna (jeżeli konieczność jego uczestnictwa w turnusie wynika z wniosku lekarza) i informuje o tym MOPR. Uczestnik/opiekun kontaktuje się z MOPR, aby uzyskać informację o wystawieniu zlecenia na wykonanie testu. Następnie uczestnik turnusu (a także opiekun – w sytuacji wskazanej powyżej) udaje się do punktu mobilnego celem realizacji badania. Wymaz jest przekazywany do laboratorium, które ma podpisaną umowę z wojewódzkim oddziałem NFZ. Laboratorium wpisuje do EWP informację o wyniku testu. Wynik testu jest widoczny dla PSSE w EWP oraz dla uczestnika turnusu (a także jego opiekuna) w IKP. PSSE informuje o wyniku testu MOPR, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania uczestnika turnusu. MOPR przekazuje informacje o wyniku do organizatora turnusu. Jeśli wynik testu jest negatywny, dana osoba/jej opiekun może udać się na turnus rehabilitacyjny.
Komunikat
Uprzejmie informujemy, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wprowadził zmiany w Module III programu “Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”, polegające na wydłużeniu do dnia 15 października 2020 r. terminu składania przez osoby z niepełnosprawnościami wniosków o wsparcie finansowe (dotychczas obowiązywał termin 4 września 2020 r.).
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Konsekwencją wydłużenia terminu na składanie wniosków jest zmiana kryterium stanowiącego, że pomoc finansowa w ramach Modułu III udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia sytuacji kryzysowych spowodowanych chorobami zakaźnymi utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 15 października 2020 roku (dotychczas obowiązywał termin 4 września 2020 roku), możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. W związku z powyższym uaktualniony został wzór formularza wniosku o dofinansowanie w ramach Modułu III programu. Jednocześnie informujemy, że wnioski złożone na poprzednich wersjach formularzy zachowują ważność.
Komunikat
Szanowni Państwo,
od 1 września Osoby z niepełnosprawnością z terenu Miasta Chełm mogą wnioskować o pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym – w ramach programu „Aktywny samorząd”.
Jego realizacją zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie. Program ma na celu wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym oraz w dostępie do edukacji. Więcej informacji ☎️
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie
Zespół Obsługi Dofinansowań dla Osób z Niepełnosprawnością
Pełnomocnik Dyrektora do Spraw Osób Niepełnosprawnych
ul. Kolejowa 8, tel: 82 564 38 55
oraz:
ul. Plac Niepodległości 1 , 22-100 Chełm (wejście od zachodniego parkingu – pokój 377) tel: 82 549 70 91