2 października – Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy
2 października corocznie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie promuje ideę życia bez przemocy oraz prowadzi działania podnoszące tolerancję wśród społeczeństwa miasta Chełm.
Przemoc, to intencjonalne, celowe działanie jednej osoby wobec drugiej, przy wykorzystaniu przewagi sił, naruszeniu praw i godności osobistej jednostki, skutkujące cierpieniem. Przemoc nie zawsze jest widoczna, jednak nie reagowanie na podejrzenia związane ze stosowaniem przemocy prowadzi do eskalacji tego zjawiska. Dlatego zachęcamy do zapoznania się, w jaki sposób należy postępować, gdy domniemamy o tym, że danej osobie dzieje się krzywda.
To co możesz zrobić to:
- Wysłuchać, tego co mówi osoba krzywdzona.
- Nie odwracać wzroku, nie udawać, że nie widzimy czyjejś krzywdy.
- Zaoferować swoją pomoc, jako świadka wobec policji czy w sądzie.
- Widząc, że ktoś stosuje nad inną osobą przemoc należy wezwać Policję na interwencję. Można również umówić się na rozmowę ze swoim dzielnicowym, porozmawiać z pracownikiem socjalnym, zgłosić sytuację w szkole, przedszkolu, żłobku dziecka lub u lekarza rodzinnego czy w Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Nie zniechęcać się lecz jednocześnie szanować decyzje osoby doświadczającej przemocy i zasadę małych kroków, która pozwoli wyjść z sytuacji przemocy.
- Być gotowym na bezsilność, która jest wpisana w tę sytuację, lecz nie poddawać się jej – jako świadek również masz prawo korzystać ze wsparcia psychologicznego.
NALEŻY PAMIĘTAĆ!!!
Przepis art. 304 §1 kodeksu postępowania karnego nakłada na każdego, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, w tym przypadku przemocy domowej, społeczny obowiązek zawiadomienia o tym prokuratury lub policji.
W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Chełmie funkcjonuje Ośrodek Interwencji Kryzysowej, w którym dostępni są od poniedziałku do piątku
w godzinach 7.30 do 15.20 specjaliści w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie: pedagog i pracownik socjalny. W ramach OIK działa również całodobowy telefon interwencyjny 606 972 250 z myślą o każdej osobie znajdującej się w kryzysie.
Pomoc można uzyskać także:
112 Ogólnopolski Numer Alarmowy
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 120 002 Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia”
801 889 880 Telefon Zaufania Uzależnienia Behawioralne
800 121 212 Telefon Rzecznika Praw Dziecka
800 702 222 Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
800 199 990 Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia
801 140 068 Pomarańczowa Linia- dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających środki psychoaktywne
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie nieustannie prowadzi działalność
w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej podczas pracy socjalnej w formie wspierających działań pomocowych i profilaktycznych, a także warsztatów grupowych oraz indywidualnych dla osób doświadczających przemocy.
W Miejskim Ośrodku Pomocy w Rodzinie w Chełmie działa Zespól Interdyscyplinarny, gdzie pracownicy w sposób skoordynowany współpracują ze sobą wykorzystując swoja wiedzę, umiejętności i zapewniają skuteczne reagowanie na doniesienia o przemocy. Dlatego też warto wiedzieć, jak wygląda i po co jest stosowana procedura Niebieskiej Karty Informator NK