Chełm

Data: 20.07.2024

Godzina: 01:25

Imieniny:

FotogaleriaOpublikowano: 27 lutego 2024, Beata

„Niby wiadomo, kto jest po drugiej stronie” – „Dziecko w Sieci”

Coraz więcej dzieci i młodych osób spędza czas w świecie wirtualnym głównie na platformach społecznościowych. Wraz z rozwojem technologii informacyjno – komunikacyjnych pojawiło się również nowe zagrożenie – grooming.

Grooming to proces, w którym osoba dorosła często również ze środowiska rodzinnego czy szkolnego buduje relację z dzieckiem w celu seksualnego wykorzystania przy pomocy Internetu lub telefonu. Sprawcami uwodzenia bywają również osoby, który dziecko uznaje za znajome mimo braku relacji, na przykład influencerzy.

Zjawisko to związane jest z manipulacją i wykorzystywaniem dzieci za pomocą zaawansowanych technik psychologicznych i składa się z kilku etapów, a inicjuje je nawiązania kontaktu poprzez subtelne próby komunikacji, zwykle przez Internet lub media społecznościowe. Następnie sprawca stopniowo buduje zaufanie, rozmawiając
z dzieckiem i okazując zainteresowanie jego życiem. Kolejnym etapem jest izolacja,
w której sprawca stara się stopniowo odseparować dziecko od rodziny i przyjaciół. Po tym następuje manipulacja emocjonalna, w której przestępca wykorzystuje techniki, aby sprawić, że dziecko będzie uzależnione od jego uwagi i akceptacji. Gdy więź jest dostatecznie silna, sprawca może próbować wykorzystać dziecko seksualnie lub w inny sposób.

Jednym z kluczowych elementów walki z groomingiem jest edukacja.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Internecie?

  1. Bądź uważnym rodzicem / wychowawcą – bądź ciekawy/a doświadczeń i opinii dziecka, jego uczuć, marzeń, pomysłów i tego, jak rozumie świat
  2. Naucz dziecko krytycznego myślenia – zachęcaj je do zadawania pytań dotyczących wiarygodności informacji i osób w Internecie.
  3. Naucz dziecko bezpieczeństwa w relacji – zarówno w środowisku online jak i offline
  4. Ustal zasady korzystania z siec i- ustalaj z dzieckiem konkretne zasady korzystania z Internetu.
  5. Reaguj – rozmawiaj z dzieckiem, wesprzyj je, zapewnij rozładowanie emocji i wsparcie.

Kampania informacyjna – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

 

 

 

Zamknij
x
Projekt i realizacja: Kwant Studio
Wizyt: 1250612
Wczytywanie