Chełm

Data: 23.04.2024

Godzina: 04:42

Imieniny:

FotogaleriaOpublikowano: 12 lutego 2024, Redaktorka

Wycieczka dzieci ze Świetlicy Środowiskowej

Dnia 30.01.2024 r. dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej wzięli udział w wycieczce do siedziby Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Uczestnicy zapoznali się z infrastrukturą Kopalni oraz historią wydobycia węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym  przekazaną przez doświadczonego  pracownika kopalni, który z pasją opowiadał o szczegółach swojej pracy.

Wychowankowie świetlicy mieli okazję zwiedzić salę “Poznaj Bogdankę” wyposażoną m.in. w makietę przedstawiającą cały kompleks – trzy pola wydobywcze i przestrzeń dookoła kopalni, a także obejrzeli krótki film prezentujący codzienną pracę górników. Druga sala o nazwie “Tradycje i osiągnięcia” prezentowała pamiątki, nagrody i historyczne symbole, zgromadzone przez kilkadziesiąt lat zwieńczone górniczymi historiami i legendami o ważnych postaciach takich jak Święta Barbara. Ostatnim zwiedzanym pomieszczeniem była Sala “Podziemna”, która imitowała podziemny chodnik z wagonikiem wypełnionym węglem i prawdziwe ciemności. Gdy zgasły światła każdy mógł się poczuć jak górnik zjeżdżający “szolą” kilometr pod ziemię.

Po zakończonym zwiedzaniu odbyło się spotkanie ze społecznością górników Bogdanka, podczas którego rozdane zostały drobne pamiątkowe upominki.  Uczestnicy świetlicy zjedli również obiad w górniczej stołówce.

Dziękujemy bardzo Fundacji Solidarni Górnicy  za organizację  wyjątkowej i bardzo edukacyjnej wycieczki.

 

Zamknij
x
Projekt i realizacja: Kwant Studio
Wizyt: 1193720
Wczytywanie