Chełm

Data: 25.04.2024

Godzina: 02:39

Imieniny:

FotogaleriaOpublikowano: 12 października 2023, Redaktorka

Ogólnopolska wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością

4 września ruszyła ogólnopolska wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością. Realizatorem zadania jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS).

Osoby z niepełnosprawnością mają możliwość wystąpienia o wypożyczenie potrzebnych im technologii wspomagających czy urządzeń, których nie są w stanie zakupić same ze względu na ich wysoki koszt. Dzięki wypożyczalni osoby z niepełnosprawnością mają możliwość konsultacji z doradcą PFRON, który pomoże w doborze najlepszego rozwiązania, dodatkowo będzie możliwość sprawdzenia, czy konkretna technologia wspomagająca zaspokoi potrzeby osoby zainteresowanej.

Beneficjentem może zostać każdy, kto:

  • ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
  • w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, która chce wypożyczyć.

Wnioskodawca do wniosku o wypożyczenie załącza zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, o którym mowa
w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2021 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego. Na liście technologii dostępnej.xlsx 17kb znajdziesz informację, które technologie wymagają takiego zlecenia.

 

Jak złożyć wniosek?

  • W celu uzyskania pomocy przy złożeniu wniosku lub otrzymania szerszych informacji skontaktuj się z najbliższym oddziałem CIDON.

 

Po formalnym sprawdzeniu wniosków każda zainteresowana osoba będzie miała możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa w zakresie wybranych technologii w jednym z 19 Ośrodków Wsparcia i Testów w całej Polsce. Następnie wniosek z już zatwierdzoną technologią będzie przekazywany do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

Jeśli złożyłeś wniosek i chcesz sprawdzić stan realizacji wniosku to:

Wypożyczalnia technologii wspomagających – sprawdź, jak z niej skorzystać na filmie udostępnionym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Program wypożyczalni technologii wspomagających.docx 32kb.

Zdjęcie przedstawia logo wypożyczalni technologii

Zamknij
x
Projekt i realizacja: Kwant Studio
Wizyt: 1195527
Wczytywanie