Chełm

Data: 22.04.2024

Godzina: 18:44

Imieniny:

FotogaleriaOpublikowano: 20 lutego 2023, Redaktorka

Blue Dot – wspólna działalność UNICEF i Związku Harcerstwa Polskiego dla obywateli Ukrainy

W wyniku porozumienia zawartego przez Związek Harcerstwa Polskiego z światową organizacją skautową WOSM i UNICEF-em, realizowany jest projekt UAct – Scouts supporting humanitarian response for Ukraine, którego celem jest wsparcie uchodźców z Ukrainy w Polsce.

W połowie stycznia 2023 r. Chorągiew Lubelska ZHP wraz z UNICEF uruchomiła w Chełmie punkt Blue Dot, zlokalizowany w miejscu dawnego Punktu Pomocy Ukrainie przy ul. Kopernika 1. Chełmski Blue Dot jest częścią sieci siedmiu punktów w Polsce, która w sposób efektywny wspiera obywateli Ukrainy w staraniach aklimatyzacji i podjęcia aktywności w Polsce.

Jest to miejsce, w którym uchodźcy z Ukrainy mogą uzyskać wszechstronną informację o źródłach funkcjonującego już na terenie Chełma wsparcia, w tym udzielanego przez Miasto Chełm oraz w zakresie szczegółowych działań MOPR. W punkcie świadczona jest także pomoc psychologiczna oraz prawna, a przestrzeń przyjazna dziecku zapewni doraźną, wyspecjalizowaną opiekę i pomoc w przezwyciężaniu trudności emocjonalnych pod okiem dwujęzycznej kadry.

8 lutego odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli: Dmytro Tretiak – przedstawiciel UNICEF, hm. Tomasz Sych – Komendant Chorągwi Lubelskiej ZHP, phm. Elżbieta Rybak – Komendantka Hufca ZHP Chełm, Monika Zaborek – Turewicz – Dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich, reprezentująca Miasto Chełm, Anna Szalast – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Dorota Betka-Bartosiewicz – zastępca Dyrektora MOPR oraz lokalne media. W trakcie wizyty przedstawiono cele działań podjętych w ramach współpracy WOSM i UNICEF. Uzgodniono formy współpracy pomiędzy Miastem Chełm a ZHP. Poruszono ważne tematy dotyczące pomocy uchodźcom, a także omówiono możliwości wymiany informacji na poziomie instytucjonalnym. Zaplanowano także kolejne wspólne działania, mające na celu poprawę jakości świadczonych usług. Zaproszeni goście mieli możliwość zobaczenia jak funkcjonuje w naszym punkcie miejsce przyjazne dzieciom, jakie działania i formy podejmujemy, aby wspierać najmłodszych i pomóc im odzyskać poczucie bezpieczeństwa.

Blue Dot zaprasza do kontaktu!

Godziny otwarcia: 8 – 19

Tel. 504 415 095

Mail: bluedot.chelm@lubelska.zhp.pl

Zamknij
x
Projekt i realizacja: Kwant Studio
Wizyt: 1193220
Wczytywanie