Chełm

Data: 13.04.2024

Godzina: 02:32

Imieniny:

FotogaleriaOpublikowano: 7 października 2022, Redaktorka

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

“Tym, którzy inaczej czują i inaczej rozumieją”

(A. Kępiński) 

10 października przypada coroczny Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. W definicja Światowej Organizacji Zdrowia, czytamy, że „zdrowie psychiczne to stan dobrego samopoczucia pozwalający człowiekowi na realizację własnych możliwości, na radzenie sobie z normalnymi stresowymi wydarzeniami życiowymi, na efektywną działalność zawodową i na twórczy wkład w życie własnej społeczności” (WHO, 2001). Owo dobre samopoczucie, jako wskaźnik zdrowia psychicznego to zdolność każdego z nas do przeżywania emocji adekwatnie do sytuacji, które nas spotykają w codziennym życiu. Satysfakcja, po osiągnięciu zamierzonego celu, rozpacz, gdy kogoś tracimy, smutek czy złość, lęk przed nowymi zadaniami. W dobrym zdrowiu psychicznym człowiek radzi sobie z tymi emocjami, zachowując przy tym homeostazę bio – psycho – społeczną.

Nie wszyscy jednak radzimy sobie z przeciwnościami losu jednakowo zachowując przy tym dobrą kondycję psychiczną i efektywne wypełnianie ról społecznych. Coraz więcej osób w populacji wykazuje zaburzenia psychiczne uniemożliwiające prowadzenie produktywnego i efektywnego życia.

Co możemy zrobić, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne:

  • uprawiajmy sport
  • wysypiajmy się
  • odpoczywajmy
  • pielęgnujmy swoje hobby
  • sprawiajmy sobie drobne przyjemności
  • pielęgnujmy przyjaźnie, spotykajmy się z ludźmi
  • nie wstydźmy się swoich problemów
  • szukajmy pomocy jak poczujemy coś niepokojącego, zanim będzie za późno

Pamiętaj!

Problemy psychiczne nie eliminują człowieka z życia społecznego, nie mogą być powodem szykan, wywoływać dodatkowego lęku, stresu, niepokoju i pogarszać samopoczucia psychicznego z powodu stygmatyzacji czy nietolerancji.

Zdjęcie przedstawia osobę siedzącą z ikoną mózgu nad głową

Zamknij
x
Projekt i realizacja: Kwant Studio
Wizyt: 1183759
Wczytywanie