Chełm

Data: 20.07.2024

Godzina: 01:43

Imieniny:

FotogaleriaOpublikowano: 10 września 2022, Redaktorka

Światowy dzień zapobiegania samobójstwom

Nie mamy czasu rozmawiać

Życie zawsze warte jest rozmowy, poświęcenia czasu sobie nawzajem, dyskusji na temat codziennych problemów i spraw, czasami błahych  ale ważnych w opinii każdej jednostki ludzkiej. Samobójstwa to poważny problem w dziedzinie zdrowia publicznego, stanowią najczęstszą przyczynę przedwczesnych zgonów, zapobieganie im jest bardzo trudnym zadaniem.

Statystyki pokazują, że na świecie oraz w Polsce coraz więcej ludzi odbiera sobie życie. Liczba zamachów samobójczych zakończonych zgonem jest zdecydowanie wzrostowa. Aktualne dane OEDC pokazują, że najwyższy wskaźnik samobójstw  na 1000 000 mieszkańców na świecie wykazuje Korea (24,6) oraz Litwa (21,6), następnie  Słowenia (16,5), Belgia (15,9) oraz Japonia (14,7). Polska , ze wskaźnikiem 11,1 klasyfikuje się na 18 miejscu. Na tle Unii Europejskiej.  Polska znajduje się na 10 miejscu. Na pierwszym miejscu Litwa, Słowenia. (https://zwjr.pl/artykuly/statystyki-samobojstw-polska-i-swiat)

Z niepełnych jeszcze danych Komendy Głównej Policji, w roku 2021 – w porównaniu do roku 2020 – zwiększyła się liczba prób samobójczych w grupie dzieci i młodzieży. Od początku stycznia do końca listopada  aż 1339 nastolatków próbowało odebrać sobie życie. Staje się to poważnym problemem społecznym w dziedzinie zdrowia publicznego. Kluczowa jest profilaktyka: popularyzacja informacji oraz pogłębianie świadomości społecznej poprzez wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży a przede wszystkim rodziców. Akcja ma na celu zapobieganie stereotypom o leczeniu psychologicznym i psychiatrycznym. Również ma zachęcić rodziców do porad, uczestniczenia w grupach wsparcia oraz bieżącego komunikowania problemów, rozpoznawania wczesnych symptomów myśli samobójczych (Według statystyk w 2020 roku odnotowano 843 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat, z czego 538 dotyczyło dziewczynek, a 305 – chłopców).

Pamiętajmy!!!

Osoby obarczone myślami samobójczymi, planujące samobójstwo często „cicho wołają o pomoc” dają sygnały ostrzegawcze:

 • są zainteresowane problematyką śmierci
 • podejmują wcześniej próby samobójcze
 • zmieniają swoje przyzwyczajenia, nawyki, zachowania
 • mają problemy z jedzeniem i spaniem
 • wycofują się z kontaktów towarzyskich, mają wahania nastroju
 • porządkują swoje sprawy osobiste przedwcześnie, rozdają swoje rzeczy
 • tracą zainteresowanie pracą, rodziną, otoczeniem społecznym
 • podejmują ryzykowne działania nieadekwatne do sytuacji

Ważne!!!

Jeśli ktoś zwierza się tobie, że myśli o samobójstwie lub wykazuje przytoczone symptomy, szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich jak psycholog, psychiatra, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego.

 • Nie ignoruj takich zachowań. Szczera rozmowa i pomoc specjalisty może uratować czyjeś życie.
 • Okażmy zrozumienie i chęć pomocy.
 • Pamiętajmy, że nie ma sytuacji bez wyjścia i nikt nie pozostaje sam.

   Zawsze można liczyć na pomoc, choćby dzwoniąc pod numery telefonów:

telefon Zaufania dla Dorosłych – 116 123,

 telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111,

 dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12

antydepresyjny telefon zaufania – 22 484  88 01

telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100

 

Zdjęcie przedstawia dwie złączone ręce w geście wsparcia. Nad nimi napis 10 września Światowy dzień zapobiegania samobójstwom

 

Zamknij
x
Projekt i realizacja: Kwant Studio
Wizyt: 1250637
Wczytywanie