Światowy Dzień FAS
Idea obchodzenia światowego dnia FAS narodziła się wśród rodziców dzieci niepełnosprawnych z zespołem alkoholowym w Toronto (Kanada). Zaakcentowanie problemu ma na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży oraz jego wpływ na rozwój płodu w przyszłości. Dzień ten ma zwrócić uwagę społeczeństwom na skalę problemu na świecie. FASD jest obecnie najczęstszą przyczyną występowania upośledzenia umysłowego w zachodniej cywilizacji. W Polsce każdego roku rodzi się więcej dzieci z płodowym zespołem alkoholowym, niż z zespołem Downa.
Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Nowej Zelandii z inicjatywy członków Kościoła Metodystów. Powtarzające się dziewiątki w dacie mają symboliczne znaczenie i odnoszą się do okresu 9 miesięcy ciąży bez spożywania alkoholu przez kobiety. W Polsce pierwsze nieformalne obchody Dnia FAS odbyły się w 2001 roku w Śląskim miasteczku Lędziny z inicjatywy Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
23 czerwca 2004 roku Senat Stanów Zjednoczonych rezolucją ustanowił dzień 9 września Narodowym Dniem FASD, wtedy też po raz pierwszy obchodzono go w Polsce. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w codziennej działalności włącza się w profilaktykę, propagowanie i uświadamianie kobiet na temat spożywania alkoholu w czasie ciąży oraz oferuje:
- wsparcie psychologiczne
- wsparcie pedagogiczne
- kompleksową informację o symptomach i procesie diagnozy FAS/FASD
- konsultacje z certyfikowanym diagnostą FAS/FASD
- wstępną diagnozę i planowanie działań diagnozy szczegółowej w ośrodku specjalistycznym
W Ośrodku do Państwa dyspozycji funkcjonuje Punkt Terapii FAS/FASd: przy ul. Wolności 20.
Jest otwarty:
- w każdy poniedziałek i środę
- od 15:30 do 17:30
Otwarte warsztaty edukacyjne dla rodziców /opiekunów pt. „Mamo, tato chcę być zdrowy”
- każdy pierwszy czwartek miesiąca
- od 15:30 do 17:30
SERDECZNIE ZAPRASZAMY.