Chełm

Data: 21.07.2024

Godzina: 21:40

Imieniny:

FotogaleriaOpublikowano: 19 maja 2022, Redakcja

Światowy Dzień Świadomości Dostępności – Akcja „Godzina bez myszy”

W trzeci czwartek maja (19 maja 2022 r.) obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Dostępności GAAD, czyli Global Accessibility Awareness Day. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na kwestię dostępności dla użytkowników z różnymi rodzajami niepełnosprawności w świecie cyfrowym (internecie, aplikacjach, mobile’u, itp.).
Pomysł obchodzenia tego dnia został zainicjowany w 2011 roku przez programistę Joe Davona. Akcja jest odpowiedzią na przykładanie zbyt dużej uwagi do estetyki stron internetowych, zapominając o najważniejszej kwestii jaką jest funkcjonalność strony.
W Polsce jest około 5 mln osób z niepełnosprawnością, którzy przez ograniczoną mobilność traktują Internet jako jedno z najważniejszych źródeł informacji i pomocy. Niestety twórcy stron internetowych nie zawsze pamiętają o tej licznej grupie osób (ponad 10% mieszkańców Polski), przez co nie mogą wygodnie korzystać ze stron internetowych.

Akcja Godzina bez myszy

Aby wziąć udział w akcji „Godzina bez myszy”, wystarczy 19 maja 2022 podczas wybranej przez siebie godziny nie używać niedostępnych dla części osób z niepełnosprawnością myszy, touchpada i klawiatury dotykowej.
Używanie klawiszy Tab, Enter, Backspace, skrótów klawiaturowych i nawigacji strzałkami pozwoli przekonać się o tym, jak dostępne są odwiedzane serwisy i z jakimi trudnościami w Internecie muszą zderzać się na co dzień osoby niedowidzące lub posiadające inne rodzaje niepełnosprawności.
Zadbajmy o to, aby osoby potrzebujące miały łatwiej, przeglądając strony internetowe, czy korzystając z aplikacji mobilnych – wystarczą na przykład drobne modyfikacje na stronie internetowej.

przekreślona mysz komputerowa

Zamknij
x
Projekt i realizacja: Kwant Studio
Wizyt: 1251810
Wczytywanie