Chełm

Data: 22.04.2024

Godzina: 17:28

Imieniny:

FotogaleriaOpublikowano: 16 marca 2021, Redakcja

Jak dogadać się z nastolatkiem? – cz. 2

Jak budować więzi z nastolatkiem?

Na dobrą relację z dzieckiem pracujemy przez całe jego dzieciństwo, to co zbudujemy zaprocentuje później, kiedy dziecko wchodzi w okres dorastania.

Pedagodzy z Zespołu Pieczy Zastępczej przedstawiają porady jak pielęgnować więzi i relacje z nastolatkiem. Wszystkie mogą pomóc rodzicom w budowaniu relacji opartych na wzajemnym zaufaniu i szacunku.

1. Bądź dobrym słuchaczem

Zainteresuj się tym, co twoje dziecko mówi. Czytaj między wierszami, zwracając uwagę na ton i język ciała. Młodzi ludzie często mają do przekazania więcej, niż wyrażają słowami.

2. Stwórz z dzieckiem wspólne rytuały

Możecie wspólnie ustalić, że w każdy niedzielny wieczór sami, tylko we dwójkę idziecie na pizzę, na przejażdżkę rowerową czy basen. Znajdźcie coś, co zafunkcjonuje, przy czym istotna jest tu regularność. Nastolatek będzie niecierpliwie czekał na znane sobie wydarzenia budujące waszą bliskość.

3. Pozwól mu się wygadać

Bądź dobrym słuchaczem, a wtedy twoje dziecko chętnie podzieli się z tobą problemami. Nie podawaj nastolatkowi gotowych rozwiązań, raczej go wysłuchaj i zadawaj odpowiednie pytania, a to pomoże mu samodzielnie poszukać wyjścia z kłopotliwej sytuacji.

4. Współczuj i pomagaj

Jeśli okażesz nastolatkowi że, dostrzegasz jego wysiłek wkładany w naukę oraz to że, wieczory spędza nad pracami domowymi to zaproponuj mu np.; coś do jedzenia albo picia – twoje nastoletnie dziecko będzie zachwycone.

5. Pytaj, jak minął dzień

Gdy zapytasz, jak było w szkole, usłyszysz zdawkową odpowiedź. Nastolatek sądzi bowiem, że chodzi ci tylko o wyniki w nauce, zignoruje takie standardowe pytanie. Poczekaj aż sam zacznie opowiadać o szkolnych wydarzeniach. Jeśli były one dla niego istotne, na pewno to zrobi, ale na swoich warunkach, czyli wtedy, kiedy chce i o czym chce. Wysłuchaj, zadawaj konkretne pytania i zachęcaj do udzielania szczerych odpowiedzi, na przykład: „I co inni powiedzieli o twoim pomyśle?” albo „Z kim teraz spędzasz przerwę śniadaniową?”

6. Przytulaj codziennie

Ludzie w każdym wieku potrzebują czułości i wyrazów miłości od najbliższych. Jeśli przytulisz nastolatka i powiesz mu: „Kocham cię”, w najprostszy sposób przyczynisz się do zbudowania waszej bliskości. Ale uwaga! Nigdy nie rób tego w obecności jego kolegów.

7. Uczestnicz w jego życiu

Aktywności pozaszkolne to ważny element życia nastolatka. Wykazuj zainteresowanie jego pasjami. Skutecznie pielęgnuj wasze relacje. Znajdź czas, by wybrać się na mecz czy koncert z udziałem twojego dziecka. Pamiętaj, że nie robisz tego po to, by pomóc mu być lepszym, tylko w dowód uznania dla jego wysiłku. Powiedz mu po prostu: „Lubię patrzeć, jak grasz”.

8. Znajdź równowagę między krytyką a pochwałami

Wiesz, że twoje dziecko nie jest ideałem. Popełnia i będzie jeszcze popełniało wiele błędów. Nie mów o nich zbyt często, ponieważ dojdzie do wniosku, że jest nieakceptowane. Lepiej zasugeruj mu, co należy poprawić, ale postaraj się zrobić to w łagodny sposób. Poszukaj innych słów –zwróć uwagę na to co dziecko robi dobrze. Nastolatka bardziej zmotywuje do współpracy: „Bardzo dziękuję, że zaniosłeś naczynia ze swojego pokoju i nie musiałem cię o to prosić drugi raz. Doceniam to” niż „No, wreszcie przyniosłeś te brudne naczynia z pokoju… Nie wiem, jak możesz żyć w takim chlewie!?” Staraj się nie przeoczyć żadnego kroku zrobionego przez dziecko we właściwym kierunku.

9. Wysyłaj SMS-y

Jeśli zechcesz dowiedzieć się, gdzie aktualnie jest twój syn lub córka i kiedy wróci do domu, możesz zadzwonić. Ale odbieranie telefonu przy znajomych i rozmawianie z ojcem bywa kłopotliwe. Pisząc SMS-y zapewnisz sobie łączność z dzieckiem, które nie będzie musiało tłumaczyć się rówieśnikom, z kim rozmawia.

10. Stwórzcie rodzinny klub książki

Kupcie dwa egzemplarze powieści, która może spodobać się wam obojgu. Znajdźcie miłe okoliczności (może sobotnie śniadanie?) i porozmawiajcie o tym, co właśnie czytacie. Co myślicie o wyborach bohaterów? Czy podjęlibyście podobne decyzje? Czy przewidzieliście zwroty akcji.

11. Zaproponuj nastolatkowi zorganizowanie imprezy dla przyjaciół w domu

…ale koniecznie zaangażuj go w planowanie menu i gotowanie. To doskonały sposób na to, by nauczyć się gotować, co się przyda, gdy się wyprowadzi, ale to także okazja, by dziecko mogło poczuć się dorosłe i poczuć, że ty sam chciałbyś poznać jego znajomych jako prawie dorosłych.

12. Zaangażuj dziecko w domowe obowiązki

Nastolatki zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, ile czasu i pracy wymaga dbanie o dom. Jeśli powiesz coś w stylu: „Rany, mamy tyle pracy… Jeśli zabierzemy się za sprzątanie razem, pójdzie nam szybciej i będziemy mogli wreszcie odpocząć”, pokażesz, że porządek to wasza wspólna sprawa. Im bardziej natomiast będziesz żądał pomocy, podnosząc przy tym głos, z tym większym oporem się spotkasz.

13. Bawcie się wspólnie

Koniecznie znajdźcie sposoby na to, by cieszyć się swoim towarzystwem. Twoje dziecko niekoniecznie będzie podzielało twoją wizję rozrywki, oznacza to więc, że musisz dowiedzieć się, co ono uważa za ciekawy sposób spędzania czasu. Wspólne zajmowanie się czymś przyjemnym zwiększy prawdopodobieństwo, że nastolatek zechce z tobą przy okazji porozmawiać.

14. Naucz się czegoś od dziecka

Nastolatki chcą być dojrzalsze i czuć się jak dorośli. Dla nich taką „dorosłą” rzeczą może być na przykład nauczenie czegoś własnych rodziców. Będziesz zaskoczony, jak wiele twoje dziecko wie o rzeczach, o których ty nie masz pojęcia. Większość z nich to zapewne sprawy związane z mediami społecznościowymi i elektronicznymi gadżetami.

15. Jedźcie na biwak, wycieczkę albo na ryby

Bez ekranów i zasięgu będziecie mogli naprawdę pogadać i wspólnie spędzić czas.

16. Nie porównuj dziecka do nikogo

To prosta droga do wywołania frustracji u nastolatka. Młody człowiek chce czuć się jak niepowtarzalna jednostka z wyjątkowymi cechami. Ty je oczywiście zauważasz i doceniasz, niezależnie od tego, jak świetnie gra w kosza jego kolega i od tego, jak wiele szóstek w szkole ma kuzynka twojej córki.

17. Daj dziecku poczucie swobody

O ile nie masz konkretnego powodu, by to robić, naprawdę nie musisz nadmiernie nadzorować poczynań nastolatka. Nawet trzymając go pod kloszem nie uchronisz przed popełnianiem błędów, które są zresztą istotnym elementem dorastania. To oczywiste, że martwisz się o dziecko, ale nie wpadaj w panikę. Zanim nastolatek wyjdzie z domu na imprezę, powiedz mu, że potrzebujesz od niego dodatkowych informacji. Zapytaj, czy na miejscu będzie ktoś dorosły, czy będzie alkohol i co zrobi, gdy poczuje, że przesadził. Zapewnij też, że zawsze może do ciebie zadzwonić po pomoc.

18. Porozmawiaj o randkach i seksie

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że dzisiejsze nastolatki w coraz młodszym wieku i podejmują współżycie. Zamiast zamykać dziecko w domu, by uchronić je przed skutkami nieodpowiedzialnych eksperymentów, porozmawiaj z nastolatkiem o randkach i o bezpiecznym seksie (tak, o tym też). Postaraj się poznać sympatię dziecka, jeśli odnosisz wrażenie, że znajomość to coś poważniejszego. Jeśli będziesz udawał, że nic się nie dzieje, twoje dziecko może zaangażować się w związek, który będzie miał negatywny wpływ na jego przyszłe życie uczuciowe.

19. Przestań zabraniać

System kar, zakazów i wszelkiego rodzaju „szlabanów” to w przypadku nastolatka mało skuteczne metody wychowawcze. Lepiej wykorzystaj nieodpowiednie zachowanie nastolatka lub jego złe wybory jako okazję do tego, by szczerze porozmawiać. Zazwyczaj nastolatek zachowuje się niewłaściwie dlatego, że jak każdy bywa czasami wzburzony lub pobudzony emocjonalnie. Dotarcie do przyczyn i pomoc w rozwiązaniu problemu pozwoli mu poradzić sobie z tym stanem znacznie lepiej, niż zamykanie drzwi i wyrzucanie kluczy przez okno.

20. Kochaj bezwarunkowo, bez względu na wszystko

Możesz naprawdę wiele zrobić, by zbudować zdrową, opartą na zaufaniu relację z dzieckiem. Nie jesteś jednak w stanie zaplanować mu beztroskiego życia. Pamiętaj jednak, by kochać dziecko bezwarunkowo i zawsze udzielać mu wsparcia, niezależnie od tego, jakie błędy popełni – to twój podstawowy cel.

Zamknij
x
Projekt i realizacja: Kwant Studio
Wizyt: 1193023
Wczytywanie