Chełm

Data: 22.04.2024

Godzina: 18:15

Imieniny:

FotogaleriaOpublikowano: 17 lutego 2021, Redakcja

JAK DOGADAĆ SIĘ Z NASTOLATKIEM?

Kolejnym ważnym tematem poruszonym przez pedagogów z Zespołu Pieczy Zastępczej po „Depresji dzieci i młodzieży” jest problem porozumiewania się z nastolatkami. Przedstawiamy kilka ważnych rad i wskazówek, które pomogą zrozumieć młodzież w tym trudnym okresie jakim jest adolescencja.

Co kiedy mój nastolatek nie chce ze mną rozmawiać?

Siedem sposobów na „ścianę milczenia”:

1. Atmosfera słuchania

Dzieci nie mają w zwyczaju zasiadać do rozmów. Większość rzeczy robią spontanicznie i „przy okazji”. Ważne jest zatem by w domu tworzyć atmosferę słuchania, by rozmowa była naturalna. Każdy, a w szczególności dziecko musi czuć, że to co mówi jest uważnie słuchane. Jeśli będziemy o tym pamiętać nasze dzieci gdy będą miały do powiedzenia coś ważnego, będą to robić naturalnie – bez poczucia, że robią coś nadzwyczajnego.

2. Sztuka konwersacji równoległej

Rozmowa udana to często rozmowa, która jest naturalna i dzieje się ,,równolegle”. Chodzi o wykorzystanie naturalnego porozumienia, które powstaje kiedy robimy coś wspólnie i zajęci tym, wymieniamy uwagi, nie patrząc sobie bez przerwy w oczy. Taka sytuacja, nie przypominająca w niczym bezpośredniej konfrontacji i jest niekrępująca dla obu stron.

3. Rady, a nie rządy

Dobre rady przynoszą często odwrotny skutek – szczególnie u nastolatków, którzy naturalnie działają „w opozycji”. Gdy dziecko popełni błąd starajmy się nie wyskakiwać z gotowymi receptami. Lepszym wyjściem jest poradzenie, by dobrze przemyśleli sytuację i uczestniczenie w tym (na prośbę dziecka).

4. Wspólny front.

Dzieci często próbują osiągnąć swoje cele metodą: „Mama mi pozwoliła…”.By sytuacja nas nie zaskoczyła, ważne by nie kłócić się przy dzieciach. Jeśli jednak dziecko usłyszy kłótnie, należy zakończyć nieporozumienie przy dzieciach. Pokaże im się wówczas, że kryzys zażegnany i, że znów rodzice tworzą wspólny front.

5. Margines prywatności

Każdy potrzebuje swojej prywatnej przestrzeni. Nastolatkom potrzebne jest poczucie, że rodzice nie mają pełnej władzy nad ich życiem. Specjalne znaczenie ma własny pokój, lub choćby wydzielony tylko do ich dyspozycji kącik, do którego starsi zaglądają tylko na specjalne zaproszenie.

6. Pisanie

Nie zawsze jest czas porozmawiać. Niektóre rzeczy ciężko jest powiedzieć wprost lub druga strona nie chce słuchać. Słowo pisane ma większą wagę, ludzie bardziej biorą sobie do serca prawdy, które można przeczytać wielokrotnie.

7. Dobre i to

Nastolatek niewiele mówi starszym/dorosłym, co jest normalne w tym wieku. Doceniamy chwile, kiedy się do nas zwraca w jakiejkolwiek sprawie. Nawet drobnej sprawie, błahej, dla nas absurdalnej lub nudnej.

Jakie błędy popełniają rodzice?

Głównym błędem kochających rodziców jest czasem to, że nie potrafi niczego odmówić swojemu dziecku. Miłość do dziecka to nie jest jednak tylko pozwalanie na wszystko i brak zasad, nie na tym polega także wychowywanie dzieci. Jest wręcz przeciwnie.

Odmowa jest również potrzebna NIE obawiaj się postępować zdecydowanie i konsekwentnie. To daje poczucie bezpieczeństwa.

Jak tworzyć zasady?

Jasny komunikat. Pozytywny przekaz. Unikamy słów takich, jak: „zawsze”, „wszędzie”, „ciągle”.

Przykłady błędów, które popełniają rodzice:

brak jasno określonych zasad, np. co dziecko może robić, a czego nie; jeśli zasady istnieją, są łamane przez ciebie; jeśli zasady istnieją, są łamane przez dziecko, bez reakcji z twojej strony.

Przykłady zasad:

Przemoc jest czymś złym. Komputer służy do pracy i nauki. Szanujemy się. Każdy ma swoje obowiązki:

  • Piotrek wynosi śmieci

  • Mama zmywa naczynia

  • Tata rozpala ogień w piecu

Rodzicu Pamiętaj!

Ustalajmy zasady wspólnie;

Unikajmy słowa NIE;

Warto zapisać ustalone zasady;

Jako rodzić też musisz mieć swoje zasady i ich przestrzegać.

Zamknij
x
Projekt i realizacja: Kwant Studio
Wizyt: 1193156
Wczytywanie