Dziecko w sieci – porady pedagogów Zespołu Pieczy Zastępczej
Internet to encyklopedia wiedzy, znajdziemy tam odpowiedzi na niemal wszystkie pytania, zarówno porady, wskazówki, a także gotowe rozwiązania. Pokolenia dzieci i młodzieży w obecnych czasach mogą korzystać z dobrobytu internetowej skarbnicy do woli, a zdalne nauczanie sprawia, że w świecie wirtualnym spędzają więcej czasu niż kiedykolwiek. Dzieci zamieniły plecaki na monitory, szkolne korytarze na strony internetowe, a kolegów i koleżanki spotykają w sieci słysząc tylko ich głos.
Czy my jako rodzice zdajemy sobie sprawę, co czyha na nasze dzieci oprócz internetowej szkoły? Poniżej prezentujemy niebezpieczeństwa, i jak uchronić przed nimi nasze pociechy.
ZAGROŻENIA W SIECI
-
Uzależnienie od internetu, od gier i mediów społecznościowych.
-
Publikowanie niedozwolonych treści przez dzieci i młodzież.
-
Cyberprzemoc ze strony rówieśników.
-
Niebezpieczne kontakty (werbowanie do sekt, grup przestępczych).
-
Zagrożenia ze strony pedofilów.
-
Dostęp do treści niedostosowanych do wieku, min. przemoc, pornografia.
JAK UCHRONIĆ DZIECKO – Towarzysz mu.
-
My, jako rodzice poznajmy internet. Jego zalety i wady, aplikacje i narzędzia, aby wiedzieć z czym mamy do czynienia.
-
Zbudujmy zaufanie. Dzieci muszą wiedzieć, że mogą Nam zaufać i pytać, jeśli coś wydaje się niezrozumiałe. Im więcej wiedzy przekażemy my rodzice, tym mniej podatne dzieci będą na fałszywe informacje znalezione w internecie. Nie bójmy się trudnych tematów. My rodzice bądźmy źródłem wiedzy, a nie przypadkowo poznana obca osoba w internecie.
-
Poinformujmy dzieci o ich prawach i obowiązkach, aby wiedziały, co wolno, a co jest zabronione. Dzieci muszą mieć świadomość, że po drugiej stronie monitora może siedzieć inna osoba, niekoniecznie ta, za którą się podaje.
-
Wspólnie z dzieckiem przewertujmy internet w poszukiwaniu ciekawych, wartościowych stron ze sprawdzoną i wiarygodną wiedzą. W sieci można znaleźć wiele mądrych portali dla uczniów, gier edukacyjnych i serwisów z muzyką.
-
Zwróćmy uwagę na dostępne filtry i aplikacje rodzicielskie, które pozwolą Nam rodzicom dostosować treści dostępne w internecie do wieku naszych pociech. Narzędzia te poinformują Nas, gdy dziecko odwiedzi podejrzaną stronę.
W obowiązku rodziców jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci. To bardzo ważne, aby sprawdzić od czasu do czasu z jakich stron, portali i aplikacji korzysta nasza pociecha, aby poznać ich zawartość i ustalić, czy są to treści odpowiednie i bezpieczne. Warto ustalić z dzieckiem zasady korzystania z internetu oraz limit czasowy, jaki może spędzać w sieci.
Zaprezentowany artykuł rozpoczyna cykl porad i wskazówek, które mają za zadanie wesprzeć rodziców w problemach życia codziennego.