Chełm

Data: 22.04.2024

Godzina: 19:06

Imieniny:

FotogaleriaOpublikowano: 8 stycznia 2021, admin

Dziecko w sieci – porady pedagogów Zespołu Pieczy Zastępczej

Internet to encyklopedia wiedzy, znajdziemy tam odpowiedzi na niemal wszystkie pytania, zarówno porady, wskazówki, a także gotowe rozwiązania. Pokolenia dzieci i młodzieży w obecnych czasach mogą korzystać z dobrobytu internetowej skarbnicy do woli, a zdalne nauczanie sprawia, że w świecie wirtualnym spędzają więcej czasu niż kiedykolwiek. Dzieci zamieniły plecaki na monitory, szkolne korytarze na strony internetowe, a kolegów i koleżanki spotykają w sieci słysząc tylko ich głos.

Czy my jako rodzice zdajemy sobie sprawę, co czyha na nasze dzieci oprócz internetowej szkoły? Poniżej prezentujemy niebezpieczeństwa, i jak uchronić przed nimi nasze pociechy.

ZAGROŻENIA W SIECI

 1. Uzależnienie od internetu, od gier i mediów społecznościowych.

 2. Publikowanie niedozwolonych treści przez dzieci i młodzież.

 3. Cyberprzemoc ze strony rówieśników.

 4. Niebezpieczne kontakty (werbowanie do sekt, grup przestępczych).

 5. Zagrożenia ze strony pedofilów.

 6. Dostęp do treści niedostosowanych do wieku, min. przemoc, pornografia.

JAK UCHRONIĆ DZIECKO – Towarzysz mu.

 1. My, jako rodzice poznajmy internet. Jego zalety i wady, aplikacje i narzędzia, aby wiedzieć z czym mamy do czynienia.

 2. Zbudujmy zaufanie. Dzieci muszą wiedzieć, że mogą Nam zaufać i pytać, jeśli coś wydaje się niezrozumiałe. Im więcej wiedzy przekażemy my rodzice, tym mniej podatne dzieci będą na fałszywe informacje znalezione w internecie. Nie bójmy się trudnych tematów. My rodzice bądźmy źródłem wiedzy, a nie przypadkowo poznana obca osoba w internecie.

 3. Poinformujmy dzieci o ich prawach i obowiązkach, aby wiedziały, co wolno, a co jest zabronione. Dzieci muszą mieć świadomość, że po drugiej stronie monitora może siedzieć inna osoba, niekoniecznie ta, za którą się podaje.

 4. Wspólnie z dzieckiem przewertujmy internet w poszukiwaniu ciekawych, wartościowych stron ze sprawdzoną i wiarygodną wiedzą. W sieci można znaleźć wiele mądrych portali dla uczniów, gier edukacyjnych i serwisów z muzyką.

 5. Zwróćmy uwagę na dostępne filtry i aplikacje rodzicielskie, które pozwolą Nam rodzicom dostosować treści dostępne w internecie do wieku naszych pociech. Narzędzia te poinformują Nas, gdy dziecko odwiedzi podejrzaną stronę.

W obowiązku rodziców jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci. To bardzo ważne, aby sprawdzić od czasu do czasu z jakich stron, portali i aplikacji korzysta nasza pociecha, aby poznać ich zawartość i ustalić, czy są to treści odpowiednie i bezpieczne. Warto ustalić z dzieckiem zasady korzystania z internetu oraz limit czasowy, jaki może spędzać w sieci.

Zaprezentowany artykuł rozpoczyna cykl porad i wskazówek, które mają za zadanie wesprzeć rodziców w problemach życia codziennego.

Zamknij
x
Projekt i realizacja: Kwant Studio
Wizyt: 1193278
Wczytywanie